Spomienkové podujatie pri príležitosti 35. výročia odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska

Spomienkové podujatie pri príležitosti 35. výročia odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska

V sobotu 21. júna 2026 o 15:00 hod. sa pri Pamätníku odchodu okupačných vojsk v parku na Cikkerovej ulici na Sliači konala spomienková akcia pri príležitosti 35. výročia odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska.

Podujatie, ktoré organizoval Milan Julény z OZ Moderný Sliač, podporil dotáciou aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Okrem ľudí, ktorým nie sú ľahostajné hodnoty demokracie a slobody, sa podujatia zúčastnili aj oficiálni predstavitelia, ktorí mali krátke príhovory. Za župu vystúpil s krátkym príhovorom vicežupan pre oblasť regionálneho rozvoja Ján Beljak, generál Svetozár Naďovič, bývalý náčelník správy pre zabezpečenie odchodu sovietskych vojsk, Radoslav Ragač z Ústavu pamäti národa, Ľubica Balgová, primátorka mesta Sliač, a nakoniec aj Milan Julény, ktorý predstavil aj svoju publikáciu Prečo sme „zvárali“ pamätník odchodu sovietskej armády. Spomienkové podujatie moderoval Michal Várošík.

Spomienkové podujatie pri Pamätníku odchodu sovietskych vojsk v Sliači nám pripomenulo významný historický míľnik – definitívny odsun okupačných vojsk v roku 1991.

Ďalšia časť spomienkového podujatia sa konala v kúpeľnom hoteli Palace, kde sa premietal dokumentárny film „Sliač v bratskom zovretí“. Dokument mapuje dianie v kúpeľnom meste Sliač odo dňa okupácie 21. 8. 1968 až po odchod okupačných vojsk 22. 10. 1990. Michal Várošík, autor scenára a režisér dokumentu, komentoval film a pár slov povedal aj pán generál Svetozár Naďovič.

Súčasťou programu bola aj výstava fotografií Igora Čekana st.

V rámci 27. ročníka festivalu Pekná hudba na podujatí zazneli skladby Sergeja Prokofjeva a Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča v interpretácii Eugena Procháca - violončelo a Ivety Sabovej – klavír. Eugen Prochác uvádzal jednotlivé skladby.

Po koncerte prehovoril ešte Milan Julény a pripomenul, že v predchádzajúcich ročníkoch sa na festivale Pekná hudba predstavili špičkoví európski a svetoví interpreti a bol rád, že napriek tomu, že 27. ročník festivalu Pekná hudba nedostal žiadnu finančnú podporu od Fondu na podporu umenia. Festival sa, aj keď v oklieštenej podobe, uskutoční aj tento rok.

Spomienkové podujatie končilo premietaním filmu „Vlny“ v kine Palace o obsadení Československého rozhlasu v Prahe a o následnom vysielaní z náhradných vysielacích štúdií, ktoré boli utajené a určené pre prípad vojny. Vďaka tomu, že sa okupačným vojskám nepodarilo odvysielať pripravenú lož o požiadaní vlády o pomoc a ani prerušiť vysielanie rozhlasu s pravdivými komentármi o okupácii, sa celý svet dozvedel pravdu o vtrhnutí armád Varšavskej zmluvy do Československa. V závere filmu sme sa dozvedeli, ako dopadli hrdinovia z rozhlasu a ich rodiny počas normalizácie.

Myslím, že sme si dôstojne pripomenuli 35. výročie odsunu okupačných vojsk sovietskej armády. Musíme poďakovať občianskemu združeniu Moderný Sliač, organizátorovi Milanovi Julénymu, VÚC BB, všetkým zúčastneným za dôstojnú spomienku na tento významný historický míľnik.

Text a foto ©Ing. Peter Hladký












































Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ing. Peter Hladký: Deň obce Hatné 2023

Peter Hladký: Skvelý koncert Hanky G a Ondreja Krajňáka v Banskej Bystrici

Ing. Peter Hladký: Koncert Per "BASS VIKING" Mathisen Quartet v Hogo Fogo Jazz and Art Clube